Kāds ir izdevīgākais grāmatas izmērs?

Grāmatas izmēru būtu vēlams izvēlēties saskaņā ar grāmatas saturu, bet drukāt visizdevīgāk ar A5 vai A4 formāta grāmatas vai nedaudz mazākas.

Kāds ir grāmatas izgatavošanas process?

No sākuma būtu jāsaprot vēlmes – kāda veida grāmatu vēlaties, cik lielu, kādi papīri tiks izmantoti. Pēc tam var sagatavot failus drukai – atbilstoši samaketēt iekšlapas un sagatavot vāku.  Kad faili ir gatavi, tad iespējams sarēķināt precīzu izmaksu tāmi un vienoties par tirāžu. Pirms visas tirāžas drukas iespējams pasūtīt paraugeksemplāru, lai pārliecinātos, ka viss ir sagatavots pareizi. 

Tirāžas iespiešanas laiks ir atkarīgs no izvēlētās tirāžas lieluma un iesējuma veida. 

Vispirms ir jāsagatavo faili drukai. Tas ietver gan teksta rediģēšanu, koriģēšanu gan vāka dizaina sagatavošanu un maketēšanu. 

Kāds ir mazākais grāmatu skaits, ko piedāvājat?

Varam nodrukāt grāmatu arī vienā eksemplārā. 

Vai Jūs grāmatas izplatāt arī grāmatnīcās?

Nē. Ar šādām lietām nodarbojas izdevniecības. Mēs neesam izdevniecība, esam tipogrāfija un grāmatas tikai izgatavojam.

Kā sagatavot failus?

Detalizētu informāciju atradīsiet mūsu mājas lapā sadaļā “palīgs” https://drukatava.lv/paligs/

Vai piedāvājat maketēšanas un teksta korekcijas pakalpojumus?

Jā, varam piedāvāt pilnu grāmatas sagatavošanas ciklu, ieskaitot korekciju un maketēšanu. 

Kas ir “bleedi” un “crop marks”?

“Bleedi” ir pārlaides jeb apgriežamās malas, lai, apgriežot grāmatu, neveidojas balts rāmis gadījumos, ja attēls vai fons iet līdz pašai lapas malai. Maketējot jāņem vērā, ka attēlam vai fonam ir jāturpinās pārlaidēs, tas nebeidzas ar lapas malu.

“Crop marks” ir atzīmes, kas norāda kā tiks apgriezta grāmata.

Kā atšķiras cieties vāki no mīkstajiem vākiem?

Cietajiem vākiem tiek izmantots 2mm vai 2.4mm biezs kartons, kas tiek aplīmēts ar 140g apdrukātu papīru. Turpretī mīkstajiem vākiem standartā tiek izmantots 300g papīrs, kas vienkārši tiek apdrukāts. Papīra biezumus un veidus ir iespējams izvēlēties.

Vai Jūs varat apdrukāt kartonu?

Mēs varam apdrukāt tikai dažus no neskaitāmajiem kartonu veidiem. Lielāko daļu mēs nevaram apdrukāt.

Kādēļ, izdrukājot grāmatas, krāsas vākam un iekšlapām var atšķirties no tā, ko redz datorā?

Atšķiras kā uz ekrāna un drukājot tiek attēlotas krāsas. Ekrāns krāsas attēlo ar RGB krāsām – jebkura krāsa tiek veidota kā trīs krāsu kombinācija – sarkans (R), zaļš (G), zils (B). Savukārt drukājot tiek izmantota CMYK krāsu palete – jebkura krāsa tiek iegūtu kombinējot četras krāsas Cyan (C), Magenta (M), Yellow (Y) un melno (K). Līdz ar to krāsas nekad nebūs identiskas uz ekrāna un drukājot. Pie tam, reti kurš ekrāns ir kalibrēts, līdz ar to krāsas uz tā tiek attēlotas neprecīzi. Savukārt profesionālie printeri tiek kalibrēti vairākas reizes dienā, lai krāsu attēlojums uz izdrukātā materiāla atbilstu krāsām failā. 

Vākam krāsa var arī nedaudz pamainīties atkarībā no izvēlētā lamināta veida.

Kādēļ nevar taisīt grāmatas bez vāka lamināta?

Ja vāks ir bez lamināta, tad uz muguriņas, locījuma vietās, sāks drupt nost krāsa, vāks daudz ātrāk nobružāsies un izskatīsies ļoti nekvalitatīvi. Tādēļ nekad neiesakām grāmatas drukāt bez vāka lamināta.

drukatavalogo